Znanym faktem jest, że kontakt z naturą uspokaja, pomaga utrzymać wewnętrzną równowagę i dobry nastrój. Często rekomendowane w momencie zmęczenia jest popatrzenie przez okno na korony drzew, kwiaty czy cokolwiek zielonego, gdyż ten kolor kojarzy się z przyrodą. Jednakże zimą natura przechodzi w stan spoczynku, by na nowo odrodzić się w okresie wiosennym. W ciągu szarych, ponurych miesięcy sporo osób uskarża się na chandrę, obniżenie nastroju i spadki energii. Czym jest to spowodowane? Bez wątpienia wpływ na ludzkie samopoczucie ma natura. Co zrobić, by również zimą, w swoim najbliższym otoczeniu mieć możliwość podziwiania piękna przyrody? Pomysłowym rozwiązaniem jest ogród zimowy! Nie tylko ozdobi on domową czy przydomową przestrzeń, lecz i poprawi nastrój. Wystarczy po prostu odpowiednio dbać o rośliny, aby cieszyły oko przez cały rok.
Wiele osób marzy, aby stworzyć prywatny ogród zimowy. Jak urządzić go tak, aby zachwycał niezależnie od pory roku, a rośliny nie chorowały? Istnieje kilka cennych zaleceń, do których warto się zastosować. Przede wszystkim ogród zimowy musi być usytuowany w miejscu, w którym roślinność zyska wystarczający dostęp do słońca zimą, natomiast nie będzie narażona na nadmierne nagrzanie w okresie letnim. Z tego względu na przydomową oranżerię rekomenduje się wybór przestrzeni od strony wschodu lub od zachodu. Nie warto sytuować ogrodu od północy, gdyż rośliny otrzymają za małą ilość światła słonecznego do zdrowego wzrostu, zaś od strony południowej dostaną go w porze letniej zbyt wiele i wyschną. Jak urządzić ogród zimowy, by warunki do rozwoju roślinności były odpowiednie? Kluczowe są przeszklone ściany, umożliwiające docierane do środka promieni słonecznych. Istotne jest też ogrzewanie ogrodu, aby zagwarantować hodowanym okazom właściwą dla nich, mniej więcej stałą temperaturę.
W tworzeniu ogrodu zimowego szczególne znaczenie ma oczywiście dobór roślin. Aby kompozycja estetycznie się prezentowała, warto przed jego założeniem ustalić jakąś koncepcję. Najlepiej, żeby okazy rozmieszczone były według konkretnego planu, otrzymując odpowiednią ilość przestrzeni do swobodnego wzrostu. Często jest też tak, że gatunki poszczególnych roślin nie powinny znajdować się w swoim sąsiedztwie, gdyż negatywnie wzajemnie na siebie oddziałują. Jeśli chodzi o dobór okazów, zwykle stawia się na swoje osobiste preferencje. Niektórzy aranżują ogrody zimowe w stylu śródziemnomorskim – to wygodne rozwiązanie, gdyż tego typu roślinność może prawidłowo się rozwijać już przy temperaturach 10-15°C. Nieco większego ogrzewania wymaga roślinność Dalekiego Wschodu, w tym kamelia japońska czy azalia. Przed wyborem konkretnych okazów dobrze jest zapoznać się z ich wymaganiami. Jedynie odpowiednio urządzony i pielęgnowany ogród zimowy zachowa świeżość oraz umożliwi roślinom zdrowy wzrost niezależnie od pory roku.
Nie każdy zna się na hodowli roślin. Nie jest to mimo wszystko powód, żeby porzucać plany o ogrodzie zimowym. W jego aranżacji mogą pomóc eksperci, dzięki którym nie tylko będzie on zachwycał swoim pięknem, lecz również zachowa dobry stan przez cały rok. Korzystając z usług firmy urządzającego tego typu oranżerie, można być spokojnym o stworzenie właściwych warunków do rozwoju roślinności, jak na przykład wysokiej jakości przeszklenia czy odpowiednia temperatura. Jak urządzić ogród zimowy, żeby stał się przydomową oazą piękna? W tym doradzą eksperci, którzy mają na swoim koncie lata doświadczenia oraz praktyki. Wystarczy im zaufać, aby cieszyć się przydomową oranżerią i mieć bliski kontakt z naturą, kiedy tylko przyjdzie na to ochota. W okresie zimowym jest to szczególnie pożądane. Kiedy zaokienna szaruga odbiera energię, warto pobyć w otoczeniu zieleni i tym sposobem poprawić sobie nastrój. Taki ogród jest również idealnym miejscem do podejmowania gości. Czy warto go urządzać? Niewątpliwie tak!
Zainteresowanych stworzeniem ogrodu zimowego zapraszamy do kontaktu z firmą Gracja.