Usytuowanie ogrodu zimowego

Usytuowanie ogrodu zimowego zależy od wielu sprzyjających tej budowie czynników takich jak wielkość działki oraz kształt, położenie domu oraz lokalizacja względem stron świata. Rzadko, kiedy właściciel domu może swobodnie decydować o miejscu wzniesienia własnego ogrodu zimowego. Przeważnie ograniczają go plany zagospodarowania, przepisy budowlane, oraz inne, już istniejące budowle.

Najlepsze nasłonecznienie ogrodu zimowego zapewnia strona południowa. Przy ścianie południowej lub południowo – zachodniej powstanie wnętrze dobrze oświetlone i mocno się nagrzewające, dlatego wymagać będzie zastosowania elementów zacieniających oraz systemu wentylacji.

Wystawa wschodnia, południowo-wschodnia lub zachodnia pozwoli nam stworzyć w ogrodzie zimowym idealny pokój do wypoczynku, w którym wśród zieleni wspólne chwile będą mogli spędzać domownicy. W zimowe dni powinna tam panować korzystna dla nas temperatura nieco ponad 20°C. W ogrodzie zimowym położonym od strony wschodniej będą panowały dobre warunki do urządzenia jadalni lub pracowni, ponieważ miejsce to nie jest narażone na nadmierne nasłonecznienie w godzinach popołudniowych. Jeżeli ogród położony będzie od strony zachodniej, rankiem na pewno nie obudzą nas zbyt silne promienie słoneczne, jednak po południu, szczególnie w okresie letnim, przyda się dodatkowa ochrona przeciwsłoneczna i wentylacja. W okresie zimowym jednak w tym miejscu nasłonecznienie będzie niewielkie.

Usytuowanie ogrodu zimowego przy ścianie północnej będzie położeniem najmniej korzystnym, ponieważ nasłonecznienie w tym miejscu jest najgorsze. Przez cały rok będzie on chłodny i ciemny i konieczne będzie intensywniejsze dogrzewanie, a rośliny nie będą dobrze rosły. Lokalizacja taka ma jednak jedną zaletę – jest doskonałym buforem ocieplającym budynek od północy i z powodzeniem można tu urządzić swoje miejsce do pracy. Niewielkie, ale dość równomierne nasłonecznienie w ciągu dnia, zapewni spokój podczas pracy.

Wystawa północno-wschodnia lub północno-zachodnia zagwarantuje doskonałe warunki pomieszczenia, w którym przechowywać będzie można rośliny ogrodowe celem ich przezimowania.

Skontaktuj się z Nami

Gracja Sp. z o.o. ul. Rudowska 66, Zamarski 43-419 Hażlach Polska
NIP:548-240-50-79 KRS 0000205849 Sąd Rejonowy Wydział VIII Gospodarczy w Bielsku-Białej Kapitał Zakładowy 1 157 500,00 zł
Konto bankowe: PL: 19 1050 1083 1000 0023 3362 0017 Swift: INGBPLPW

Biuro obsługi Klienta w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Gracja-Deutschland Jacobistr. 20B 01309 Dresden
+49 (0)172 8659148
e-mail: info@gracja.de www.gracja.de
Obszar działalności w innych województwach: Małopolska

Formularz kontaktowy