Wentylacja ogrodu zimowego

Wymiana powietrza jest podstawą użytkowania każdego pomieszczenia, zwłaszcza ogrodu zimowego zbudowanego ze szkła. W okresie wzmożonego nasłonecznienia i wzrostu temperatury na zewnątrz, zwróćmy uwagę na sposoby wentylowania naszej ogrodu gwarantujące potrzebną wymianę powietrza.

Okna i drzwi.

Ogród zimowy jest wspaniałym miejscem do odpoczynku i spotkań z przyjaciółmi o każdej porze roku. W chłodniejsze i pochmurne dni czas można spędzić w miłej pokojowej temperaturze. W okresie wzmożonego nasłonecznienia i wzrostu temperatury na zewnątrz warto zwrócić uwagę na naturalną wentylację naszego ogrodu zimowego. Najprostszym i najtańszym sposobem jest wentylacja poprzez drzwi (przesuwne lub harmonijkowe) oraz okna. Niedrogim i skutecznym rozwiązaniem są okna dachowe lub okna usytuowane w szczycie ścian bocznych. Dają one możliwość wyprowadzenia na zewnątrz z górnych partii ogrodu zimowego nagrzanego i często wilgotnego powietrza.

Klimatyzacja

Klimatyzacja jest rozwiązaniem, które poprawia funkcjonalność i komfort użytkowania ogrodu zimowego. Z uwagi na wysokie temperatury oraz poziom nasłonecznienia jaki panuje w letnich miesiącach roku, w celu zapewnienia wyższego komfortu użytkowania ogrodu zimowego, w tym okresie oprócz wentylacji naturalnej i mechanicznej zaleca się instalację klimatyzatorów.
Na rynku dostępna jest bardzo bogata oferta tych urządzeń. Mogą to być zarówno klimatyzatory montowane na ścianie budynku jak i klimatyzatory podłogowe lub przenośne.

Wentylacja wymuszona – nawiewno-wywiewna

Zadaniem takiej wentylacji jest wpuszczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do wnętrza ogrodu zimowego celem zapewnienia maksymalnego komfortu przebywania w jego wnętrzu o każdej porze roku. Przy nieco większych kosztach zakupu, można zastosować systemowe rozwiązanie wentylacji nawiewno-wywiewnej, gwarantującej utrzymanie nawet stałego mikroklimatu. Określa się ją inaczej jako wentylację wymuszoną. Elementy wentylacji nawiewno-wywiewnej mogą być sterowane zarówno automatycznie, jak i ręcznie.

Kompletny system zawiera elementy automatyki pogodowej: wyciągowe wentylatory mechaniczne o wielostopniowej regulacji prędkości, nawiewniki sterowane elektrycznie oraz małą stację pogodową do sterowania parametrami tych urządzeń. Wentylatory wyciągowe instaluje się w górnych partiach dachu, natomiast nawiewniki zazwyczaj w dolnych partiach ram okiennych. Do poprawnego funkcjonowania wentylacji wymuszonej potrzebna jest centralka sterująca, która zbiera informację o warunkach w ogrodzie zimowym, porównuje z tymi ustawionymi przez nas, a następnie ustala parametry działania elementów wentylacji. Urządzenie steruje temperaturą, wilgotnością oraz przerwami w wietrzeniu. Możliwe jest również podłączenie do centralki innych urządzeń sterowanych elektrycznie, np. rolet dachowych.

Skontaktuj się z Nami

Gracja Sp. z o.o. ul. Rudowska 66, Zamarski 43-419 Hażlach Polska
NIP:548-240-50-79 KRS 0000205849 Sąd Rejonowy Wydział VIII Gospodarczy w Bielsku-Białej Kapitał Zakładowy 1 157 500,00 zł
Konto bankowe: PL: 19 1050 1083 1000 0023 3362 0017 Swift: INGBPLPW

Biuro obsługi Klienta w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Gracja-Deutschland Jacobistr. 20B 01309 Dresden
+49 (0)172 8659148
e-mail: info@gracja.de www.gracja.de
Obszar działalności w innych województwach: Małopolska

Formularz kontaktowy