Ogród zimowy to niezwykłe miejsce, w którym przez cały rok można cieszyć się bujną roślinnością w swoim domu. Aby móc w pełni upajać się urokami takiego widoku, należy dokonać właściwego wyboru roślin, kierując się przede wszystkim istniejącymi warunkami, czyli temperaturą, oświetleniem i wielkością pomieszczenia. Dobierając rośliny do ogrodu zimowego warto zwrócić uwagę nie tylko na styl całej kompozycji, ale również na dobór roślin pochodzących z tej samej strefy klimatycznej.
Bardzo istotne jest położenie naszego ogrodu zimowego względem stron świata. Warto, aby usytuowany został przy wschodniej lub zachodniej ścianie domu. Przy takiej lokalizacji rośliny mają wystarczającą ilość światła, ale nie nagrzewają się one bardzo w letnich miesiącach roku, tak jak ma to miejsce przy lokalizacji południowej. W zimie natomiast, temperaturę możemy regulować poprzez ogrzewanie i warto w tym miejscu utrzymać temperaturę 10 do 15oC, zaoszczędzając przy tym na kosztach ogrzewania. W takich warunkach założyć można ogród w stylu śródziemnomorskim, który jest dosyć łatwy w uprawie i stosunkowo tani w utrzymaniu a rośliny zimą przechodzą w stan spoczynku. Wyjątkowy charakter ogrodu zimowego osiągnąć możemy poprzez posadzenie rozmaitych palm, drzewek cytrusowych czy też kawy. Idealnie komponowały się tu będą rośliny o ozdobnych kwiatach: gardenie, datury, oleandry, storczyki czy bugenwille, a po ścianach wspinać się mogą męczennice i bluszcze.
Jeżeli w naszym ogrodzie w miesiącach zimnych temperatura ciepła utrzymywana jest na tym samym poziomie jak w innych pomieszczeniach mieszkalnych (20 oC lub więcej) warto wybrać styl Dalekiego Wschodu. Stylistyka ta nawiązuje do bogactwa tropikalnych liści i kwiatów. Warto, aby w naszym ogrodzie zimowym znalazły się bambusy, które są bardzo łatwe w pielęgnacji oraz wielobarwne gatunki figowców z małymi liściami np. beniamin czy figowiec pnący. Wyrazistym akcentem będzie tutaj posadzenie fatsji japońskiej, kamelii japońskiej czy azalii.
Jeśli zdecydujemy się na założenie ogrodu zimowego od strony północnej, musimy liczyć się z tym, iż lokalizacja taka nie sprzyja uprawie roślin. Brak światła powoduje, że stają się one wiotkie, gubią liście i częściej chorują. Konieczne będzie intensywniejsze dogrzewanie i doświetlanie roślin. W miejscach cienistych dobrze sobie radzą aglaonemy. Doskonale sprawdzi się także obecny hit wśród roślin lubiących cień – zamiokulkas zamiolistny. Przy uprawie tych dwóch roślin będziemy mogli zimą utrzymywać dogodną dla nas temperaturę pokojową.
Aby utrzymać rośliny w najlepszej, cieszącej oko formie należy pamiętać o odpowiedniej ich pielęgnacji: podlewaniu, przycinaniu, nawożeniu, przesadzaniu, zwalczaniu chorób i szkodników.